آنالیز آماری و تحلیل آماری انجام پایان نامه

انجام آنالیز و تحلیل آماری با نرم‌ افزار SPSS

در هر کار پژوهشی نیازمند آن هستیم که به فرضیات یا سئوالاتی که محقق در کار خود به آنان اشاره کرده است پاسخ دهد. برای پاسخ به این پرسش­ها چه در مقالات و چه در پایان نامه ­های رشته های علوم انسانی از روش های مختلفی استفاده می­کنند. ما در اینجا به دنبال آموزش روش تحقیق نیستیم ولی کافی است این را بدانیم که روش تحقیق به دو شاخه اصلی تقسیم می­شود: – کمی – کیفی. بیشتر تحقیق­های در سطح کارشناسی ارشد علوم انسانی از طریق روش­ کمی استفاده می­شود گاهاً پژوهشگر ترکیبی از آن دو روش تحقیق استفاده می­کند که این امر بسته نوع روشی است که در تحقیق از آن استفاده خواهیم کرد.

آنالیز آماری و تحلیل آماری انجام پایان نامه

از مهم­ترین نرم افزارهای که در بخش کمی از آن استفاده می­شود می توان به اس پی اس(spss) اشاره کرد. شاید بتوان گفت اولین نرم افزار آماری که کاربرد­های بالای دارند همین نرم افزار است. روش­های مختلفی همانند رگرسیون­های ؛ همبستگی؛ فریدمن؛ تحلیل واریانس یک طرفه(Anova) از طریق این نرم افزار پرکاربرد شرکت IBM استفاده خواهد شد. شاید خیلی ها این تصور را داشته باشند که این نرم افزار قدیمی باشد ولی به نظر می­رسد که این افراد در اشتباه هستند. زیرا این نرم افزار می­تواند در کنار نرم افزار معادلات ساختاری بسیار پرکاربرد باشد.

 

نرم افزار  آنالیز و تحلیل آماری


نرم افزار های معادلات ساختاری:
این نرم افزارها به دو نسل تقسیم می­شوند نسل اول(Amos, lisrel) از نرم افزار مهم این بخش هستند که تحلیل های این نرم افزارها بر اساس کوواریانس می­باشد. یک سری محدودیت­های در این نرم افزار ها وجود دارد که منجر به آن شد که نسل دوم این نرم افزارها که معروف هستند به smart مورد استفاده قرار می­گیرند این نرم افزار بر اساس مربعات حداقل جزئی به تحلیل داده­ها می­پردازد و برای برازش مدل از تنها یک عامل به نام GOF  استفاده می­کند. مهم­ترین نرم افزاری که در این روش در رشته های علوم انسانی استفاده می­شود smartpls می­باشد. توصیه من به دانشجویان عزیز آن است که اگر خواهان نشان دادن متغیر های پنهان هستند و حجم نمونه تحقیقاتی آنان زیر ۲۰۰ است بهتر است از این نرم افزار استفاده نمایند.

روش­های تصمیم گیری چندمعیاره

جز آن دسته از روش­های است که برای پاسخ دادن به سئوالات مطرح می­شود. در این روش؛ تحلیل های همانند AHP و TOPSISو VIKORو DIMATEL و … به صورت ساده و فازی وجود دارد. این نکته به دانشجویان یادآور شوم که زمانی که تکنیک AHP ساده باشد از نرم افزار expert choice  استفاده خواهد شد در غیر این صورت از اکسل برای تحلیل نظر خبرگان استفاده خواهد شد. در انتخاب حجم نمونه در این روش­ها همانطور که در کتاب آقای اصغرپور یادآور شده است حجم نمونه بین ۸ تا ۱۶ نفر باشد خیلی مناسب است.

در انتها این نکته را می­گوییم که اگر دانشجویان در انجام این تحلیل ها یا انجام پایان نامه با مشکلاتی رو به رو شوند موسسه دانش سازان با داشتن متخصصان مجرب و قوی در زمینه تحلیل آماری می­توانند کمک شایانی را به آن ها ارائه دهند. حتی اگر دانشجویان خواهان آن هستند که این روش ها را در جلسات به صورت منسجم و به سرعت یاد بگیرند کافی است سفارش خود را در سایت دانش سازان ثبت کنند و با خیالی راحت نه تنها تمام نیازهای خود را برای پروژه های بعدی خود برطرف کنند حتی بعد از آن می توانند برای دوستان خود نیز کمک شایانی را انجام دهند.

کارشناس خودرو

گواهینامه ایزو

10 Apr 2019