اقدام پژوهی : دانلود اقدام پژوهی معلمان ابتدایی و دبیرستان

نکاتی قابل توجه در گزارش نویسی اقدام پژوهی (حاصل یک تجربه جهادی همدان)

سلام بر همکاران بزرگوار!
خانم بابائی ( منتخب کشوری اقدام پژوهی در سال گذشته ) زحمت کشیده اند و در قالب یک جزوه کوتاه نکات ارزشمندی را استخراج کرده اند.
این نکات بخصوص برای کسانی که سالهای گذشته رتبه استانی داشته اند یا امید میرود که امسال هم به امید خدا رتبه های استانی و کشوری بیاورند بسیار مفید و قابل توجه است.
ضمنا ایشان همچنان قبول زحمت کرده اند و مسئولیت پاسخگوئی به سوالات شما در این سایت را پذیرفته اند.
نحوه نظر گذاری و سوال کردن در سایت را در انتهای متن ذیل ( جزوه کمک آموزشی خانم بابائی) خواهم نوشت.
عاقبت به خیر باشید!
یازهرا!
عباس مشایخی
کارشناس پژوهش
………………………………………………………………..

اقدام پژوهی

بسم الله الرحمن الرحیم

لینک ارسال مقالات

http://rie.ir/

اقدام پژوهی معلمان

سلام همکاران گرانقدر !

در نگارش اقدام پژوهی دو دسته کلی وجود دارد


در سال تحصیلی گذشته افتخار این را داشتم که در پالایش گزارشات اقدام پژوهی در خدمت کارشناسی پژوهش ناحیه ۲ باشم .
لذا فرصتی پیش آمد تا با اجازه کارشناس پژوهش جناب آقای مشایخی مروری مطالعاتی بر سازمان ناسا دو دسته از گزارشات ناحیه داشته باشم، که این دو دسته عبارت بودند از :
۱- حدود ۱۰۰ نسخه از ضعیف ترین گزارش های اقدام پژوهی ناحیه
۲- حدود ۱۰۰نسخه از گزارش های اقدام پژوهی برتر ناحیه
و حاصل آن شد کسب تجربه و اطلاعات و معلوماتی که بر سطح دانش و توان عملی من در اقدام پژوهی افزود .
بخشی از این معلومات عبارت بود از اشکالات جزئی که در تعدادزیادی ازگزارش های برتر ناحیه وجود داشت و همکاران محترم می توانند با رعایت آن گزارش بهتری ارائه دهند .
ضمن تشکر از جناب آقای مستعلی و جناب آقای مشایخی که چنین امکانی را در ناحیه برای من و دیگر همکاران علاقمند فراهم کردند،

موارد مذکور را می نویسم و امیدوارم همکاران علاقمند استفاده لازم را ببرند :


۱- در تعدادی از گزارش ها به تفاوت مقدمه و چکیده توجه نشده بود. در چکیده که همان فشرده گزارش ماست باید با مهارت به تمام اجزای پژوهش خود ازجمله هدف، مسأله، روش و نتایج و…اشاره کنیم اما مقدمه در واقع برای ایجاد آمادگی ذهنی خواننده برای فهم مطالب اصلی گزارش نوشته می شود.
۲- تفاوت دیگری که چکیده اقدام پژوهی  با بقیه اجزای گزارش دارد و لازم است توجه کنیم ظاهر آن است . فونت چکیده باید ریزتر از متن اصلی باشد و در انتها ی آن کلید واژه ها را می نویسیم که معمولا بین ۳ تا ۱۰ کلمه است و عبارت است از کلمات مهم و تخصصی گزارش که بایست معرف محتوا و موضوع اصلی باشد .
۳- علاوه بر اینکه اثر خود را از نظر آراستگی ظاهری باید مرتب و ویرایش کنیم از نظر نگارشی نیز باید ویرایش شود و دستور العمل های املایی ونگارشی را رعایت کنیم . برای شیوایی گزارش خود از علائم نگارشی به جا استفاده کنید و از یکی از اعضای خانواده یا دوستان بخواهید که گزارش شما را بخواند وزیر جملات مبهم آن خط بکشد تا شما آن جملات را تصحیح و شفاف تر بنویسید.
۴- ارجاع یا آدرس دهی درون متنی به شکل (نام خانوادگی نویسنده ،سال انتشار اقدام پژوهی: شماره صفحه) انجام
می شود . ارجاعات ،گزارش ما را علمی تر و با ارزشتر خواهد کرد و بهتر است از شیوه های منسوخ شده و قدیمی استفاده نکنیم.
۵- برخی منابع در متن آدرس دهی می شود اما در بخش منابع آخر گزارش ذکر نمیشود ، که این به دو دلیل اتفاق می افتد اول فراموشی ، دوم کپی کردن قسمتی از متن از منابع اینترنتی ، که در هر دو به کار ما لطمه وارد می شود.
۶- اقدام پژوهی یک اثر علمی پژوهشی است ودر اینگونه آثار بکارگیری جملات احساسی ،عاطفی ،فانتزی که ناشی از ذوق و سلیقه ماست لزومی ندارد و بهتر است خودداری کنیم .
۷- در فصل بندی و تدوین گزارش باید از نظم منطقی و خاص استفاده کرد تا خواننده سردر گم نشود، بهتر است به همان ترتیب که مراحل را اجرا کرده ایم گزارش را نیز تدوین کنیم .

چند نکته کوتاه برای نوشتن اقدام پژوهی معلمان

۸- در فهرست مطالب باید عناوین اصلی و فرعی به درستی تنظیم شود .
۹- بهتر است جدول ها و نمودارها را داخل متن شماره گذاری کرده و فهرست آنها را جداگانه بعد از فهرست متن بنویسیم .
۱۰-داشتن پیشینه تحقیق نیز به اعتبار کار ما خواهدافزود پس بهتر است در ادبیات تحقیق در کنار منابع مرتبط دیگری که مطالعه و استفاده می کنیم به اقدام پژوهی ها و پایان نامه ها و… مراجعه کرده واز آن ها در پیشینه تحقیق خود استفاده کنیم.
۱۱-در برخی گزارش ها ملاحظه میشود همکاران بخش ادبیات تحقیق را از یک منبع کپی می کنند در حالیکه هم اقدام پژوهی را بطور واقعی انجام داده و هم بقیه قسمت های گزارش را به قلم خود نوشته اند ، چنین کاری از ارزش پژوهشی کار ما خواهد کاست و همچنین نشانگر این است که مطالعه ی کمی در راستای اقدام پژوهی خود انجام داده ایم.
۱۲- گاهی همکاران به علت ضعف و عدم تسلط در نوشتن قسمت های مهمی از گزارش اقدام پژوهی خود را (مانند بیان مسئله یا توصیف وضع موجود یا حتی گاهی نتیجه و…) را از دیگر گزارشات موجود در اینترنت کپی می کنند ! هر چقدر هم قلم ضعیفی داشته باشیم بهتر است خودمان بنویسیم زیرا هر چقدر هم اقدامات و کار ما واقعی و تأثیر گذار بوده باشد چنین خطاهایی در گزارش نویسی اصالت کار ما را کم کرده و از ارزش آن خواهد کاست.
۱۳-دیده می شود همکارانی که در شواهد از مشاهده استفاده می کنند فقط به شرح و توصیف مشاهدات خود می پردازند در حالی که استفاده از اعداد و ارقام ، مشاهدات ما را ملموس تر کرده و کمک خواهد کرد بهتر بتوانیم شواهد را تجزیه تحلیل یا قیاس کنیم.
۱۴-گاهی در گزارش ها دیده می شود شواهد ۱ و شواهد ۲ به خوبی ارائه شده اما تجزیه تحلیل خوبی روی آن ها صورت نگرفته است اگر ما شواهد ۱ و ۲ را به خوبی مقایسه کنیم و تحلیل آن را بنویسیم تأثیر اقدامات و راه حل های اجرا شده واضح تر خواهد بود .
۱۵-اگر پیوست هایی که به شکل برگه های امتحانی یا دست خط و …هستند اسکن شود به آراستگی و زیبایی گزارش کمک خواهد کرد .

جهت د انلود صدها نمونه مقاله اقدام پژوهی معلمان ابتدایی و متوسطه اول و دوم و یا دبیرستان به سایت دبیران آنلاین مراجعه نمائید . و مقالات را درفرمت فایل ورد قابل ویرایش دریافت نمائید . تمامی مقالات به روز بودن و مختص سال 98-99 می باشد .

و اما دو پیشنهاد برای اقدام پژوهان دادگستری گرامی :

۱-برای نوشتن گزارش اقدام پژوهی علاوه بر مطالعه ی انواع کتاب های مربوط به پژوهش در عمل کتاب های راهنمای گزارش نویسی و مقاله نویسی را نیز مطالعه بفرمایید.
۲- بهتر است قبل از ارائه گزارش ، یکبار خودتان بر اساس معیار های داوری اثر خود را ارزیابی کنید ، به این ترتیب متوجه اشکالات و ضعف های اثر خود شده و برطرف خواهید کرد .

ودر پایان :
خوشحال خواهم شد اگر همکاران گرامی نظرات و نقد ها و یا حتی اگر موارد دیگری به ذهنشان می رسد در دیدگاهها بنویسند تا هم من بهره ببرم و هم مورد استفاده دیگران قرار گیرد !

عاقبت بخیر باشیم!
“فاطمه بابایی”
……………………………………………

نحوه نظر گذاری روی سایت :
نظر گذاری روی این سایت عمل بسیار ساده ایست!
۱- روی ” چند دیدگاه تاکنون ” که به رنگ قرمز زیر این متن نوشته شده است، کلیک کنید!
قسمت نظرات که باز شد، شماره ۲ مسیر را توضیح خواهم داد.

21 Jan 2018